Tapu harcı nereye ödenir?

Tapu harcı nereye ödenir?

Ülkemizde bir taşınmazın alım satım işlemleri için tapu harcı yatırılır. Tapu harcı alım satımı gerçekleştirilen gayrimenkul için alandan ve satandan olmak üzere binde yirmi oranında satış bedeli üzerinden tahsil edilir. Tapu harçlarının nereye ödeneceği ve kim tarafında ödeneceği taşınmaz alım satım işlemlerinde alıcılar ve satıcılar arasında her zaman tartışma konusu olmuştur. Tapu harcı, tapu dairesinin anlaşmalı olduğu bankaya yatırılmaktadır. Ayrıca 5 yıldan kısa süreli devirlerde satıcı gelir vergisi ödemek zorunluluğu bulunmaktadır. Ülkemizde harçlar devlet tarafından üretilen hizmetlere karşılık olarak alınıyor. Yani devlete bağlı kamu kuruluşlarının sunduğu hizmetlerden yararlanan kişiler, aldıkları bu hizmetlerin karşılığını harç olarak geri ödüyor. Harca konu olan pek çok durum mevcut; Öğrenim harcı, pasaport harcı, inşaat harcı, mahkeme harcı gibi. Dolayısıyla tapu harcı da devletin ürettiği hizmet karşılığında ödenen bir bedeldir. Tapu harcının nereye ödeneceğine ilişkin Harçlar kanununda bazı hükümler bulunmaktadır. Buna göre Harçlar kanununun 66 ıncı maddesinde açıkça şu hüküm yer almaktadır. “Tapu ve Kadastro Harçları işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödenir” şeklinde olup, 67 . maddesi ise Maliye Bakanlığının yetkili kıldığı ilgili kuruluşlar (Örneğin Ziraat Bankası ) tarafından da tahsil olunabilir. Tapu ve Kadastro Dairelerinin harçları tahsil etme yetkileri bulunmamaktadır.

Tapu harcı nereye ödenir? konusuna ilişkin detaylı bilgi için hazırlamış olduğumuz videomuzu izleyebilirsiniz.

Tapu harcı nereye ödenir?

Tapu harcına ilişkin daha detaylı bilgi için aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

BU KONULAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !!!!

Tapu harcı yatırma, tapu harcı, tapu harcı affı, tapu harcı nereye ödenir, tapu harcı

Incoming search terms:

  • tapu harcı nereye yatırılır
  • tapu harcı nereye ödenir
  • tapu harçları
  • tapu harcı nasıl yatırılır
  • tapu harcı nasıl ödenir
  • tapu harçları nereye yatıyor
  • tapu harcı yatırma
  • tapu harçlari nereye ödenir
  • tapu harci nereye yatar
  • tapu harçları nereye yatırılır
Tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>